Açık Grubu

Açık Grubun ilk adımlarında, ürün ve hizmet sağladığımız sektörlerin standartlarını belirleyecek kalitede çalışmalarla sektörlerin dinamiklerini değiştirmek , hizmet verdiğimiz alanlarda fikir önderi olarak liderlik etmenin hayaliyle yola çıktık.

Bugün Açık Grubu olarak; Bilişim, Enerji, Lojistik, İnşaat, Savunma Teknolojileri, Tarım-Hayvancılık ve Telekomünikasyon sektöründe bıraktığımız katma değerli sonuçların ve geleceği dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Her biri alanında uzman olan markaları ile kaliteli hizmetin bir gereklilikten öte bir öncelik olduğunu bilerek hareket eder ve her zaman somut ve güvenilir çözümler sunar.

Açık Grubu çıtasını sektörel başarının üstünde tutar ve sosyal sorumlu bir kurum olarak  kültürel ve bilimsel alanda araştırma ve üretim yapan, toplumsal hayata katkı sağlamak üzere çalışan sivil toplum kuruluşlarını ve oluşumlarını destekler.
Geleceği dönüştürmek için üretimi ve hayatı zenginleştirmesi gerektiğini bilir. 

Açık Grubu ayrıca; telekomünikasyon ve bilişim sektöründe dünyanın en iyi markaları olan Kathrein, Prismian Draka, Fimo, Roxtec, Memoteknik, ESB sistemas, TE Connectivity, Coiler Repaters, Narada Batteries firmlarının satış temsilcisidir.


2000
Mikrolink, Türkiye'de ve komşu ülkelerde GSM sektöründe telekomünikasyon ve network sistemlerinin geniş uygulama alanlarında faaliyet göstermek amacıyla 2000 yılında kurulmuştur.

Genişleyen Organizasyonu ile zaman içerisinde hedef coğrafyasını genişleterek Telekomünikasyon Sistem Entegretörü olarak Global bir marka olmayı hedeflemiştir.

Kuruluşundan bugüne kadar operatorlere (Turkcell, Avea, Vodafone,Kcell, AzerCell,STC etc..), vendorlara (Huawei, Ericsson, ZTE, NSN, Motorola etc…) telekom sektöründe anahtar teslim çözümler ve projeler geliştirmektedir.

2009
Ocak ayı itibarı ile firmamız bünyesinde Pazarlama ve Satış Departmanı kurulmuş ve Kathrein, Prysmian-Draka, Airspan, Roxtec gibi firmaların satış temsilcilikleri alındı.

2011
Yurtdışı operasyonları başladı.Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Suudi Arabistan da GSM Operatörlerine ve Vendorlara Telekomünikasyon projelerinde anahtar teslim hizmetler sunulmaktadır.Avrupa ve Güney Afrika hedef pazarlar olarak girişimler başladı.

Mikrolink, proje başlangıç aşamasından tam operasyona kadar anahtar teslim proje uygulamaları, bakım, test ve ölçüm hizmetlerini sunmaktadır ve her biri kendi alanında uzman, gelişmeleri yakından takip eden, itinalı ve pratik organizasyon yapısı ile 7/24 hizmet vermektedir.

2012
Şirketler grubu oluşturma vizyonuyla başladığımız 2012 yılında, beklenen genel ekonomideki yavaşlamanın satın alma fırsatları yaratacağı öngörüsüyle; bu yılı yatırım yılı ilan ederek, yatırım yapılabilir sektörleri belirleyip piyasada oluşabilecek fırsatları değerlendirmek üzere planlama yapıldı. Bu çerçevede, Makina Tesisat / İklimlendirme, Savunma Sanayi, Sinyalizasyon, Lojistik, Gümrükleme, Tarım ve Hayvancılık alanlarında yatırımlarla, ortaklığa dâhil olma veya satın alma şeklinde gerçekleştirildi.

2013
Grup firmaları içerisinde yapılan değerlendirme ile rehabilite ettiğimiz ve büyüme trendine giren / pozitif büyüme gerçekleştiren firmalara odaklanıp grup içi yapılandırmaya gidildi. Ortak süreçlere sahip proje ve şirketlerde birleşmeler yapıldı. Bu rehabilitasyonun sonucunda şirketler grubu olarak %63’lük bir büyüme yakalandı. Yılın son döneminde Klima Santrali üretimi planlanmış, gerekli dizayn çalışmaları tamamlandı.

2014
Tamamlanan yatırımların grup bünyesine tam entegrasyonu; verimlilik, büyüme ve kârlılık odaklı üç hedef noktası üzerinde yönetsel süreçlerin gerçekleştirilmesine başlandı.

Hadımköy’de 3.500 m2 alan üzerine klima santrali fabrikası kurulumu tamamlanarak üretime geçildi ve Nisan ayı itibarıyla BOREAS markası altında satışlar başladı.

İnşaat sektörü değerlendirilerek proje uygulamaları için gerekli analizler yapılmaktadır.

2015
Açık Şirketler Grubu Vizyonu oluşturuldu. Yönetim Kadromuz güçlendirildi. Operasyonel yeteneklerimizin artırılmasına odaklanıldı.

Mikrolink Yurtdışı Operasyonlarımızın entegrasyonu tamamlandı. Kazakistan ve Azerbaycan operasyonlarımız başarılı bir yıl geçirdi. Mikrolink Arabistan Operasyonu başladı. 4.5 G ihalesi ile hareketlenen sektörde %60’lık büyüme yakalandı. 4.5 G'nin getirdiği dinamikle IT Yazılım işleri için arayışlar başladı.

Boreas Klima Santralı satışları başladı ve İsviçreli Flakt WOODS ile alt üretici anlaşması yapılarak Avrupa ve Ortadoğu pazarına klima santralı üretimi başladı.

CES, AIRBUS'ın onaylı tedarikçisi olmuştur. CES Uluslararası iş yapabilme kabiliyetine kavuştu ve yurtdışı pazarlarına açılma süreci başladı. Ankara Temelli Anadolu Organize Sanayi Bölgesi'nde 17.000 m2 alan üzerinde yeni fabrika yapımına başladık. 1 Nisan 2016'da devreye alacağımız fabrikamız, Savunma Sanayi ve Sivil Havacılığa yönelik kompozit, balistik zırh kalkanı ve diğer tamamlayıcı ürünlerin üretim ve Ar-Ge merkezi olacak.

Müsellim; süt üretiminin yanı sıra et satışı amaçlı besi tesislerinin yapımını tamamladı. Haziran 2016 itibari ile canlı hayvan et satışı başlayacak.

Serban İnşaat, ilk konut geliştirme projesini Florya'da gerçekleştirdi. Halkalı'da 2. projesine başladı. Yeni projeler değerlendirilecek. Eş zamanlı olarak Taahhüt İşleri de yapan Serban, CES fabrika projesini anahtar teslim üstlendi. Önümüzdeki dönemde Taahhüt ve Konut Geliştirme projeleri eş zamanlı olarak kontrollü şekilde büyütülecektir.

2016
Mikrolink Telekom Grubu; Yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren tüm Telekomünikasyon firmaları Global Sistem Entegretörü olarak yolculuğuna ve büyüme trendine devam ediyor. Mikrolink İngiltere operasyonu başladı. Almanya ve Qatar hedef pazarlar olarak belirlendi ve iş geliştirme faaliyetlerine başlanıldı.

CES yeni fabrikasında üretime başladı. Savunma sanayinde Ankara Sanayi Odası’ndan yılın yatırımı ödülü alındı.35 Milyonluk yatırım yapıldı. Stratejik olarak faaliyet alanlarımızı sivil havacılıkta; kabin içi ve gövde parçaları üretmek; savunma sanayiinde; hava, kara ve deniz araçlarının zırhlandırılması ve performans parçaları üretilmesi; güvenlik alanında ise balistik ürünleri tasarlamak, geliştirmek ve üretmek olarak tanımlandı. Bu çerçevede organizasyon genişletildi.

Teknoklima unvan değişikliği ve ortaklık yapısı gündeme alındı ve 2017 ilk çeyrekte yeni unvan BOREAS olarak tescillendi. Boreas marka bilinirliği ve üst segment üretim kalitesi ile ihracata odaklanıldı. Organizasyon yapısı genişletildi. Yeni fabrika yatırımı ile uluslararası firmalara işbirliği arayışlarına başlandı.

Yapı Grubu vizyonu oluşturuldu. Serban İnşaat gayrimenkul geliştirmenin yanında Teknolojik ve endüstriyel binaların taahhüt işleri başladı. Bu çerçevede Turkcell Data Center Binaları taahhüt işleri alındı. Buna benzer taahhüt işleri için büyüme planları oluşturuldu.

Enerji sektörü değerlendirilerek oluşabilecek fırsatlar için analizler yapılmaktadır.

2017
Mikrolink Telekom Grubu; Gsm Operatörlerine verilen Network Kurulum İşletme-Sisten Entegratörlüğü hizmeti; Metro Hatlarına Tetra Sistem uygulamaları ile Ulaştırma projelerine de aktarıldı. Ümraniye-Çekmeköy metro hattı Tetra Sistemleri projesi teslim edildi. Saytec markası ile Siber güvenlik teknolojilerine yatırım yapıldı.

CES Havacılık ve Savunma sanayinde Ülkemize geniş yelpazede hizmet etmeye devam ediyor. CES AR-GE ürün millileştirme politikaları çerçevesinde daha önce yurtdışından tedarik edilen birçok balistik ve kompozit komponetleri yerli ve milli imkanlarla üretmeye başladı.17000mt2 alan üzerine kurulu fabrikamızda sivil havacılıkta ;kabin içi ve gövde parçaları üretmek; savunma sanayiinde ; hava, kara ve deniz araçlarının zırhlandırılması ve performans parçaları üretilmesi; güvenlik alanında ise balistik ürünleri tasarlamak, geliştirmek ve üretim faaliyetini daha da büyütmek amaçlı aynı bölgede 2.fabrika yatırımı yapım kararı alındı. Bu sayede büyük yatırımlar kategorisinde büyüme devam ettirildi.

BOREAS Hadımköy’de 10.000 mt2 lik yeni fabrikasına taşındı. Üretimin %50 si ihracat olmak üzere TB1 segmentinde klima santrali üretimi kapasite artırımı yapıldı. Ürün çeşitlemesi için gerekli yatırımlara devam kararı alındı.

SERBAN İnşaat nitelikli butik gayrimenkul geliştirmenin yanında Datacenter ve endüstriyel binaların taahhüt işleri başladı. Bu çerçevede Turkcell Data Center Binaları taahhüt işleri tamamlandı yeni fazlara başlanıldı.

Enerji sektörü değerlendirilerek oluşabilecek fırsatlar için arayışlar devam etmekdir.

Açık Grubu; Ülkemiz adına daha fazla yatırım, daha fazla istihdam ve daha fazla refah ilkesi ile çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.

Saygılarımızla,  

Yüksel Açık  
Grup Başkanı